ROWEROWY POŁCZYN ROWEROWY POŁCZYN  

Imprezy: 2023

7.05.2023 MTB Maraton po Szwajcarii Połczyńskiej LUBORADZA wyniki.

6.05.2023 II Bieg Luboradzka Dycha wyniki..

11.06.2023 MTB Maraton po Szwajcarii Połczyńskiej POŁCZYN-ZDRÓJ wyniki...

10.06.2023 Bieg Borków wyniki...



Wyniki 2023 i poprzednie

RADIO

BAZA NOCLEGOWA




Okolice bliższe i dalsze

Blisko połowa gminy Połczyn Zdrój leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego lub w jego otulinie, ponadto około dwóch trzecich powierzchni gminy jest wpisane do programu Natura 2000. Przez gminę Połczyn Zdrój przepływa 7 rzek, a trzy z nich biorą tu swoje źródła. Na terenie gminy znajdują się jeden ścisły rezerwat przyrody, 3 obszary chronionego krajobrazu, 8 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych, 51 pomników przyrody, a 75 występujących tu gatunków roślin i zwierząt znajduje się pod ochroną.
O walorach przyrodniczych i krajobrazowych najlepiej przekonać się wędrując pieszymi szlakami turystycznymi, bądź przemierzając okolicę na rowerze. Przez teren gminy przebiega gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych.

Obowiązkowy punkt każdej wycieczki to Dolina 5 Jezior – zdecydowanie jedna z największych atrakcji przyrodniczych regionu. Jest to rynna polodowcowa długości ok. 7 km, z której wypływa rzeka Drawa. Strome zbocza porozrywane, przepastnymi jarami i krętymi wąwozami, piętrzą się na wysokość ok. 50 m w stosunku do dna doliny. Zbocza porasta mieszany drzewostan z przewagą buka. Dzięki temu gatunkowi drzewa i pofałdowanej rzeźbie terenu okolice te zwane są „Bieszczadami Północy” bądź „Szwajcarią Połczyńską”.


Wędrując po gminie Połczyn Zdrój warto wspiąć się na wieżę widokową na Wolej Górze, najwyższym wzniesieniu tej części Pojezierza Drawskiego (219 m n.p.m.). Konstrukcja ma wysokość 48 m a roztaczająca się z tarasu widokowego panorama zapiera dech w piersiach. Obiekt jest własnością Lasów Państwowych i pełni funkcję przeciwpożarową. Turystom jest udostępniany po umówieniu się w Nadleśnictwie Połczyn, tel. 094 366 22 30

 

Kurort z duszą.

Połczyn Zdrój to renomowany, zachodniopomorski kurort położony na Pojezierzu Drawskim. Prawdziwym skarbem ziemi połczyńskiej jest znakomitej jakości borowina, solanki i niepowtarzalny, łagodny mikroklimat. Wysoka jakość surowców leczniczych sprawiła, że tradycje uzdrowiskowe Połczyna Zdroju sięgają XVII wieku. Rozkwit kurortu przypadł na początek ubiegłego stulecia, kiedy ówczesny Bad Polzin był zapleczem uzdrowiskowym Berlina.

Określennie „Kurort z duszą” jest w dużym stopniu zasługą połczyńskiej starówki. Do dziś zachował się tu średniowieczny układ ulic, dzięki czemu ta część miasta jest wpisana do rejestru zabytków. Od kilku lat połczyńskie śródmieście jest sukcesywnie modernizowane. Prace są prowadzone z zachowaniem stylu początku XX wieku, czyli czasu rozkwitu Połczyna Zdroju, jako renomowanego kurortu. Stąd uliczki i place pokrywa kamienny bruk, pojawiły się fontanny, oraz stylowe ławki i latarnie. Klimat starówki znakomicie uzupełnia pięknie utrzymana zieleń, malownicze kamieniczki i nastrojowe kawiarenki.

Park zdrojowy

Po obejrzeniu starówki czas na park zdrojowy. Ten 80 hektarowy obszar to prawdziwe oczko w głowie miejscowego samorządu i jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów spośród wszystkich polskich kurortów. Spacerując alejkami, zauważyć można wyraźny podział parku na dwie różne części. Od ulicy Zdrojowej po sanatorium „Podhale” park ma regularne kształty z symetrycznie ukształtowanymi trawnikami, dywanami kwiatowymi i trasami pieszymi. Jest to najstarsza „francuska” część parku powstała w latach 1836-39. W tej części znajduje się amfiteatr, zabytkowa pijalnia wody „Joasia” i zabytkowe, bądź odrestaurowane na podstawie przedwojennych zdjęć fontanny i wodotryski.


Niedługo po „francuskiej” założona została znacznie większa część „angielska” charakteryzująca się pagórkowatym ukształtowaniem terenu i swobodnym rozproszeniem zieleni. Wśród pagórków wije się koryto rzeki Wogry, a oddzielone od niego groblą stawy parkowe, mostki i drewniane altany nadają tej części parku niesłychanie romantyczny charakter.



 

Ścieżki rowerowe

Prawdziwą gratką dla odwiedzających Połczyn cyklistów jest ścieżka rowerowa do Złocieńca. Trzydziestokilometrowa trasa wiedzie dawnym nasypem kolejowym, z którego zdjęto tory, położono asfalt i udostępniono wyłącznie rowerzystom. Ścieżka prowadzi przez najbardziej malownicze tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego, a ze względu na położenie na nasypie kolejowym nie ma tu stromych podjazdów.

Lecznictwo

Połczyńskie lecznictwo uzdrowiskowe, którego historia sięga 320 lat rozwinęło się na bazie wysokiej jakości surowców naturalnych i mikroklimatu sprzyjającego kuracjom leczniczym. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach połczyńskich wód mineralnych pochodzą z 1688 roku i są autorstwa miejscowego pastora Joachima Tittla.


W mieście przez cały rok działają cztery Zakłady Lecznictwa Uzdrowiskowego będące spółką skarbu państwa i trzy sanatoria prywatne. Oferta lecznicza połczyńskich sanatoriów składa się z około 40 zabiegów, dzięki którym leczy się dolegliwości: narządów ruchu, reumatyczne, neurologiczne, układu krążenia, osteoporozę. Wśród najpopularniejszych są oczywiście okłady borowinowe, kąpiele solankowe, bicze szkockie, masaże, okłady parafinowe, inhalacje i wiele, wiele innych.

Info

Gminne Centrum Informacji, pl. Wolności 5, 78-320 Połczyn-Zdrój, tel./fax. 0 94 366 24 04, e-mail: promocja@polczyn-zdroj.pl

PS. Polecamy wirtualny spacer po Połczynie-Zdroju.
baner do ściągnięcia z linkiem http://mtbpolczyn-zdroj.pl Info | Odnośniki | Regulamin | Kontakt | ©2009 PG