mARATON mtb pOLODOWCOWĄ KRAINĄ DRAWY I DĘBNICY
PEREŁKĄ CYKLU MARATONÓW zACHODNIEJ LIGII mtb

 Połczyn-Zdrój przez okres 20 lat był gospodarzem wielu imprez rowerowych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim tj. wyścig Pucharu Polski Kobiet w kolarstwie szosowym, wyścig MASTERS, Gryf Maraton MTB i kontynuowany do chwili obecnej Maraton MTB "Polodowcową Krainą Drawy i Dębnicy" w ramach cyklu Zachodniej Ligii MTB.

Kraina piĘciu jezior
W otulinie drawskiego parku krajobrazowego

Zdecydowanie jedna z największych atrakcji przyrodniczych regionu. Jest to rynna polodowcowa długości ok. 7 km, z której wypływa rzeka Drawa. Strome zbocza porozrywane, przepastnymi jarami i krętymi wąwozami, piętrzą się na wysokość ok. 50 m w stosunku do dna doliny. Zbocza porasta mieszany drzewostan z przewagą buka. Dzięki temu gatunkowi drzewa i pofałdowanej rzeźbie terenu okolice te zwane są „Bieszczadami Północy” bądź „Szwajcarią Połczyńską”. Wokół jezior została wytyczona trasa rowerowa zwana Połczyńską Gardą, wymagająca ale satysfakcjonująca.

NADZWYCZAJNA popularnoŚĆ WyŚcigu

Przez szereg edycji połczyńskiego maratonu gościliśmy wiele sław sportów rowerowych: Ryszarda Szurkowskiego, Magdalenę Hałajczak, Andrzeja Kajzera, Mariusza Gila, team JGB2 i wielu innych. Na imprezę przybywają uczestnicy z Polski i z zagranicy wraz z rodzinami, szacuje się, że jest to ok 2500 osób. Imprezy oceniane są przez uczestników na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Uczestnicy podkreślają walory niezwykle zróżnicowanej konfiguracji terenu.

Bardzo dobre recenzje na blogach spoŁecznoŚciowych

Fragment blogu Przemysława Elbertowskiego:
"Nie spodziewałem się tak udanej imprezy w Połczynie Zdroju - MTB Maraton Polodowcową Krainą Drawy i Dębnicy. Nazwa sugeruje górskie ściganie, a to wyścig na północy Polski. Płasko na szczęście nie było, bo organizator przygotował super trasę – 95 km na jednej pętli z blisko 2000 m przewyższenia. Maraton miał rangę Pucharu Polski, więc na starcie stanęła czołówka krajowa walcząca o punkty PZKol."

Organizacja imprezy na wysokim poziomie

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów pieczę sprawują doświadczeni organizatorzy imprez masowych. Przez ostatnie kilka lat współpracowano z Zachodnią Ligą MTB, będącą jedną z najlepiej przygotowanych cykli maratonów rowerowych w Polsce.

LOKALIZACJA

Połczyn-Zdrój znajduje się w środkowej części województwa zachodniopomorskiego, we wschodniej części powiatu Świdwińskiego. Miasto położone jest nad rzeką Wogrą na Pojezierzu Drawskim, wśród wzgórz morenowych. Integralną częścią jest Park Zdrojowy, w którego granicach mieszczą się sanatoria i uzdrowiska, będące zarazem idealną bazą hotelową. Od południowej strony, park graniczy ze sztucznym zalewem podchodzącym bezpośrednio pod uzdrowisko Borkowo.

 • miejsce startu

  Start i meta wyścigu znajduje się w północnej części Parku Zdrojowego, przy Pijalni Wody JOASIA. Dostępne jest zaplecze gastronomiczne i sanitarne, a także stoiska z lokalnymi produktami.

 • obsŁuga informatyczna

  Rejestrację oraz pełną obsługę pomiaru czasu zapewnia firma DOMTEL. Na trasie zlokalizowano kilka miejsc pomiarowych z międzyczasami.

 • INTERNET

  Dostępne są strony oraz aktywne blogi opisujące aktualny stan przygotowań oraz multimedialną obsługę po imprezową. Mapkę w trzecim wymiarze z 2018 roku można podejrzeć tutaj.

 • radio

  Przez cały dzień imprezy będzie dostępne radio internetowe, przekazujące na żywo audycję z miejsca startu. Będzie można usłyszeć wywiady z zawodnikami oraz komentarz niezrównanego Piotra Kurka, komentującego na bieżąco sytuację na trasie.

 • ObsŁuga miejska

  Dyżury na miejscu pełnią służby miejskie, karetka, policja. Na trasie rozmieszcza się stanowiska z napojami, na węzłach komunikacyjnych i skrzyżowaniach organizator zapewnia bezpieczny przejazd.

 • Dekoracje

  Nagrody są przyznawane zgodnie z regulaminem imprezy w różnych kategoriach. Odbywa się także losowanie nagród sponsorowanych.

zapraszamy

Każdy amator rowerowego szaleństwa znajdzie tu coś dla siebie. Przewidziane są trzy dystanse - MEGA 50-80km, MINI 30-40km oraz tzw familijne P0-P1 10-15km. Branża Budowlana startuje w MEGA i MINI w zależności od posiadanej licencji. Organizowane są także wyścigi dla milusińskich na terenie Parku Zdrojowego.